Úvod Magazín

Magazín

Běhání od A do Z

  ANTILOPA

....chytit antilopu? Vyjímečná je schopnost lidí dlouho a vytrvale běžet. Je spousta zvířat, která na krátké vzdálenosti hladce porazí i nejlepší sprintery. Na dlouhou trať ale nemají lidé konkurenci. Žádný živočich nedokáže uběhnout čtyřicet kilometrů za dvě hodiny. Je to možná právě schopnost běžet a uštvat kořist, která odlišila naše předky od ostatních druhů. Jinak řečeno, běhu vděčíme za to, že jsme lidi.

B   BOTY

Nejdražší modely nemusí být ty nejlepší. Podle průzkumu mají běžci s botami dražšími než 95 dolarů dvojnásobnou pravděpodobnost zranění než ti, kteří mají boty za 40 dolarů a méně.

CAPALBO

Tradici Pražského mezinárodního maratonu založil italský podnikatel Carlo Capalbo. Běhá se od roku 1995. Capalbo, který od počátku devadesátých let žije v Praze, objevil v Češích vášeň pro městské běhy. Dnes patří Pražský mezinárodní maraton k nejlépe hodnoceným a nejvyhledávanějším v Evropě.

DVĚ HODINY

To je současná hranice pro nejlepší maratonský čas. Experti se shodují na tom, že uběhnout 42 190 metrů je možné v kratším čase. V září 2014 uběhl keňský běžec Dennis Kimetto maraton v dosud nejrychlejším čase 2:02:57. Zatím však rekordy na kratších tratích (včetně půlmaratonu) nenasvědčují, že by se maraton pod dvě hodiny mohl podařit. O to větší je snaha, která přitahuje sponzory.  Firma Nike pro překonání rekordu vyrobila běžeckou botu s pružinkou v podrážce. Její hlavní konkurent, společnost Adidas, má také vlastní "dvouhodinovou" botu.

E  ENDORFINY

Magická substance dodávající běžcům radost a štěstí. Přírodní opiát podobný morfinu, který se jako hormon tvoří v mozku. Jeho uvolňování do krve se pojí s úlevou a pocity štěstí, běžcům pomáhá překonat bolet či únavu. Většinou vyvolává příjemné pocity, proto se běžci cítí uvolněně a spokojeně. Někdy se tomu říká "běžecký doping". Běh působí jako protilék na špatnou náladu, stres a do určité míry i deprese.